Podstępna endometrioza

Jakie są objawy endometriozy i co może niepokoić?
Endometrioza dotyczy około 10 -15 % kobiet w wieku rozrodczym i 40 – 50 % niepłodnych pacjentek. Obserwowana jest również w okresie młodzieńczym i po menopauzie. To schorzenie charakteryzujące się występowaniem tkanki podobnej do endometrium ( wraz z podścieliskiem) w innej lokalizacji niż jama macicy.
8 pytań które zadaje ginekolog, odpowiedź na tak to 98% rozpoznań endometriozy:
- Ból ciągły w podbrzuszu, miednicy?
- Ból przed miesiączką? Jak długo?
- Bolesne miesiączki?
- Ból okołoowulacyjny?
- Dyschezja (ból przy wypróżnieniach)?
- Krwawienia z odbytu?
- Dysuria (bolesne parcie na mocz)?
- Dyspareunia (ból przy współżyciu )?
Objawami mogą być również:
- przewlekłe zmęczenie,
- ból podczas stosunków seksualnych,
- bóle kręgosłupa, biodra, kolana, barku (zobacz na moim Instagramie, czemu może boleć bark!)
- zaostrzony PMS,
- niepłodność.
Nawet w łagodnym stadium, choroba ta zaburza płodność.
25% chorujących na endometriozę nie ma objawów choroby!
Mnogość i różnorodność procesów prowadzących do powstania i rozwoju endometriozy oraz brak identyfikacji czynników etiologicznych uniemożliwia wczesną profilaktykę i skuteczne leczenie przyczynowe tej choroby. Oprócz dolegliwości bólowych obniżających znacząco jakość życia chorych, poważnym problemem, z którym borykają się pacjentki, jest niepłodność. Nawet w łagodnym stadium, choroba ta zaburza płodność.
Jak rozpoznaje się chorobę?
Lekarz specjalizujący się w leczeniu endometriozy może już rozpoznać endometriozę lub podejrzewać ją na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego czy USG. Laparoskopię w diagnostyce traktuje się jako ostateczność. Poniżej zdjęcia endometriozy zrobione podczas laparoskopii, przesłane mi przez Dr Joannę Jacko.



Jak się leczy endometriozę?
Lekarz ginekolog proponuje leczenie farmakologiczne w uzasadnionych przypadkach. Tak samo może zaproponować leczenie operacyjne. W leczeniu endometriozy ma ogromne znaczenie zdrowy styl życia: dieta i zdrowych ruch, redukcja stresu (pomocna może być psychoterapia) oraz fizjoterapia. Pacjentki korzystają również z medycyny chińskiej.
Jaka dieta i jaki ruch?
Poleca się dietę przeciwzapalną, wegańską lub wegetariańską, ważne, by w dieta była jak najprostsza i najzdrowsza, bogata w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Odpowiednia suplementacja jest również istotna (m.in. omega 3,6, olej z wiesiołka)
Uważam, że dla pacjentek z endometriozą najważniejszy ruch to poprawiający mobilność w kręgosłupie, miednicy, biodrach, taki który poprawi elastyczność tkanek, znosi nadmierne napięcia a przy okazji wyciszy i ukoi współczulny układ nerwowy. Dobrym pomysłem jest wybór Videobooka – Relaks Dna Miednicy i bezBolesne miesiączki , zajęcia z jogi czy latino tańca. O znaczeniu fizjoterapii pisałam tutaj.
Bardzo polecam Ci obejrzeć nagranie na instagramie z Dr Joanną Jacko – ginekolożką, specjalizuje się w leczeniu operacyjnym endometriozy głęboko naciekającej. Post zawiera fragmenty rozdziału napisanego przez Dr Joannę Jacko z podręcznika leczenia chirurgicznego endometriozy.
Sprawdź również:

Jak uspokoić drażliwe jelita?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.